Themes - Twenty Twenty-Five - en to es translation catalogue (422 entries)

en: #stories
es: #historias

en: %s is a flower delivery and subscription business. Based in the EU, our mission is not only to deliver stunning flower arrangements across but also foster knowledge and enthusiasm on the beautiful gift of nature: flowers.
es: %s es una empresa de envío y suscripción de flores. Con sede en la UE, nuestra misión no es sólo entregar impresionantes arreglos florales en todo el mundo, sino también fomentar el conocimiento y el entusiasmo sobre este hermoso regalo de la naturaleza: las flores.

en: 123 Example St. Manhattan, NY 10300 United States
es: Paseo del Prado s/n. 28014 Madrid, España

en: 20€/month
es: 20€/mes

[ctx: 404 error message]
en: Page not found
es: No se encontró la página

[ctx: 404 error message]
en: The page you are looking for doesn't exist, or it has been moved. Please try searching using the form below.
es: La página que buscas no existe o se ha movido. Intenta buscarla utilizando el siguiente formulario.

en: A collection of full page layouts.
es: Una colección de diseños de página completa.

en: A collection of post format patterns.
es: Una colección de patrones de formato de publicación.

en: About
es: Acerca de

en: About Us
es: Quiénes somos

en: About the book
es: Sobre el libro

en: About the event
es: Sobre el evento

en: Acoma Pueblo, in New Mexico, stands as a testament to the resilience and cultural heritage of the Acoma people
es: Acoma Pueblo, en Nuevo México, es un testimonio de la resistencia y el patrimonio cultural del pueblo Acoma

en: Add text or blocks that will display when a query returns no results.
es: Añade un texto o bloques que se mostrarán cuando una consulta no devuelva ningún resultado.

[ctx: Alt text for cover image.]
en: Picture of a flower
es: Foto de una flor

[ctx: Alt text for hero image.]
en: Picture of a person
es: Foto de una persona

[ctx: Alt text for intro picture.]
en: Picture of a flower
es: Foto de una flor

[ctx: Alt text for testimonial image.]
en: Picture of a person
es: Foto de una persona

[ctx: Alt text for testimonial image.]
en: Picture of a person typing on a typewriter.
es: Imagen de una persona tecleando en una máquina de escribir.

en: An elegant addition of home decor collection.
es: Un complemento elegante de la colección de decoraciones del hogar.

en: An introduction to African dialects
es: Introducción a los dialectos africanos

en: Ancient buildings and symbols
es: Edificios y símbolos antiguos

[ctx: Answer in the FAQs pattern.]
en: This exquisite compilation showcases a diverse array of photographs that capture the essence of different eras and cultures, reflecting the unique styles and perspectives of each artist.
es: Esta exquisita recopilación muestra un conjunto diverso de fotografías que captan la esencia de distintas épocas y culturas, reflejando los estilos y perspectivas únicos de cada artista.

en: Anthuriums
es: Lirio flamingo

en: Architecture
es: Arquitectura

en: Assemble
es: Ensamblador

en: Atlanta, GA, USA
es: Atlanta, GA, EE.UU.

en: Authors
es: Autores

en: Birds on a lake.
es: Pájaros en un lago.

en: Black and white flower
es: Flor blanca y negra

en: Black and white photo focusing on a woman and a child from afar.
es: Foto en blanco y negro enfocando a una mujer y un niño desde lejos.

en: Black and white photo of an African woman.
es: Foto en blanco y negro de una mujer africana.

en: Black and white photography close up of a flower.
es: Fotografía en blanco y negro primer plano de una flor.

en: Book Image
es: Imagen del libro

en: Book Store
es: Tienda de libros

en: Botany flowers
es: Flores botánicas

en: Brazil
es: Brasil

[ctx: Button text of intro section.]
en: Learn More
es: Más información

[ctx: Button text, refers to joining a community. Verb.]
en: Join
es: Únete

[ctx: Button text. Verb.]
en: Search
es: Buscar

en: Buy Tickets
es: Comprar entradas

en: Buy your copy of The Stories Book
es: Compra tu ejemplar de El libro de historias

[ctx: CTA text of the hero section.]
en: Available for pre-order now.
es: Ya disponible para pedido anticipado.

en: Canada
es: Canadá

en: Cancel anytime
es: Cancela cuando quieras

en: Cancel or pause anytime.
es: Cancela o pausa en cualquier momento.

en: Checkmark
es: Marca de comprobación

en: Choose your membership
es: Elige tu membresía

en: Close up of a red anthurium.
es: Primer plano de un lirio flamingo rojo.

en: Close up of two flowers on a dark background.
es: Primer plano de dos flores sobre fondo oscuro.

en: Close up photo of white flowers on a grey background
es: Foto de cerca de flores blancas sobre fondo gris

en: Closeup of plantlife in the Malibu Canyon area
es: Detalle de la flora de la zona del cañón de Malibú

en: Collect
es: Recoge

[ctx: Color name]
en: Accent 1
es: Énfasis 1

[ctx: Color name]
en: Accent 2
es: Énfasis 2

[ctx: Color name]
en: Accent 3
es: Énfasis 3

[ctx: Color name]
en: Accent 4
es: Acento 4

[ctx: Color name]
en: Accent 5
es: Acento 5

[ctx: Color name]
en: Accent 6
es: Acento 6

[ctx: Color name]
en: Contrast
es: Contraste

en: Comments
es: Comentarios

[ctx: Content of the hero section.]
en: A fine collection of moments in time featuring photographs from Louis Fleckenstein, Paul Strand and Asahachi Kōno.
es: Una excelente colección de momentos en el tiempo con fotografías de Louis Fleckenstein, Paul Strand y Asahachi Kōno.

[ctx: Custom template name]
en: Page No Title
es: Página sin título

en: Deliver
es: Entrega

en: Delivered every week
es: Entregado cada semana

en: Designed with %s
es: Diseñado con %s

[ctx: Duotone name]
en: Midnight filter
es: Filtro de medianoche

en: Email
es: Correo electrónico

en: Episode 1: Acoma Pueblo with Prof. Fiona Presley
es: Episodio 1: Acoma Pueblo con la profesora Fiona Presley

en: Event
es: Evento

[ctx: Event Overview Text.]
en: Held over a weekend, the event is structured around a series of exhibitions, workshops, and panel discussions. The exhibitions showcase a curated selection of photographs that tell compelling stories from various corners of the globe, each image accompanied by detailed narratives that provide context and deeper insight into the historical significance of the scenes depicted. These photographs are drawn from the archives of renowned photographers, as well as emerging talents, ensuring a blend of both classical and contemporary perspectives.
es: Celebrado durante un fin de semana, el evento se estructura en torno a una serie de exposiciones, talleres y mesas redondas. Las exposiciones muestran una cuidada selección de fotografías que narran historias apasionantes de diversos rincones del planeta, cada imagen está acompañada de narraciones detalladas que proporcionan un contexto y una visión más profunda de la importancia histórica de las escenas representadas. Estas fotografías proceden de los archivos de fotógrafos de renombre, así como de talentos emergentes, lo que garantiza una mezcla de perspectivas clásicas y contemporáneas.

en: Event details
es: Detalles del evento

en: Event image
es: Imagen del evento

en: Events
es: Eventos

[ctx: Example brand name.]
en: BAM!
es: ¡BAM!

[ctx: Example brand name.]
en: Bookshop.org
es: Librería.org

[ctx: Example event date in pattern.]
en: Aug 08—10 2025
es: 08-10 de agosto de 2025

[ctx: Example event date in pattern.]
en: Mon, Jan 1
es: Lun, 1 Ene

[ctx: Example heading in pattern.]
en: Hey,
es: Hola,

[ctx: Example username for social media account.]
en: @example
es: @ejemplo

en: Explore the episodes
es: Explora los episodios

en: Fauna from North America and its characteristics
es: Fauna de América del norte y sus características

en: Featured
es: Destacada

en: Flora of Akaka Falls State Park
es: Flora del Parque estatal de las cataratas Akaka

[ctx: Font size name]
en: Extra Extra Large
es: Extra extra grande

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
es: Extra grande

[ctx: Font size name]
en: Large
es: Grande

[ctx: Font size name]
en: Medium
es: Medio

[ctx: Font size name]
en: Small
es: Pequeño

en: Free
es: Gratis

en: Free Workshop
es: Taller gratuito

en: Free shipping
es: Envío gratis

en: Fuego Bar, Mexico City
es: Bar Fuego, Ciudad de México

en: Get a free tote bag.
es: Consigue una bolsa de asas gratis.

en: Get access to a curated collection of moments in time featuring photographs from historical relevance.
es: Accede a una colección de momentos seleccionados en el tiempo con fotografías de relevancia histórica.

en: Get access to our free articles and weekly newsletter.
es: Accede a nuestros artículos gratuitos y al boletín semanal.

en: Get access to our paid articles and weekly newsletter.
es: Accede a nuestros artículos de pago y al boletín semanal.

en: Get access to our paid newsletter and a limited pass for one event.
es: Consigue acceso a nuestro boletín de pago y un pase limitado para un evento.

en: Get access to our paid newsletter and an unlimited pass.
es: Consigue acceso a nuestro boletín de pago y a un pase ilimitado.

en: Get directions
es: Obtener indicaciones

[ctx: Heading for banner pattern.]
en: New arrivals
es: Novedades

[ctx: Heading of the Contact social link pattern]
en: Got questions? <br><a href="#" rel="nofollow">Feel free to reach out.</a>
es: ¿Tienes preguntas? <br><a href="#" rel="nofollow">No dudes en ponerte en contacto con nosotros.</a>

[ctx: Heading of the FAQs pattern.]
en: Frequently Asked Questions
es: Preguntas más frecuentes

[ctx: Heading of the hero section.]
en: The Stories Book
es: Libro de las historias

[ctx: Hero - Overlapped book cover pattern headline text]
en: The Stories Book
es: Libro de las historias

[ctx: Hero - Overlapped book cover pattern subline text]
en: A fine collection of moments in time featuring photographs from Louis Fleckenstein, Paul Strand and Asahachi Kōno.
es: Una excelente colección de momentos en el tiempo con fotografías de Louis Fleckenstein, Paul Strand y Asahachi Kōno.

en: How to get in touch with us
es: Cómo ponerte en contacto con nosotros

en: Image for service
es: Imagen para el servicio

en: Image of a book
es: Imagen de un libro

en: Image of the book
es: Imagen del libro

en: International editions
es: Ediciones internacionales

en: I’m Asahachi Kōno, a Japanese photographer, a member of Los Angeles’s Japanese Camera Pictorialists of California. Before returning to Japan, I worked as a photo retoucher.
es: Soy Asahachi Kōno, fotógrafo japonés, miembro de los Pictorialistas Japoneses de California de Los Ángeles. Antes de regresar a Japón, trabajé como editor fotográfico.

en: Japan
es: Japón

en: Join our IRL events.
es: Únete a nuestros eventos presenciales.

en: Join our forums.
es: Únete a nuestros foros.

[ctx: Label for the block binding placeholder in the editor]
en: Post format name
es: Nombre del formato de publicación

en: Learn more
es: Saber más

en: Let’s hear them.
es: Oigámoslos.

en: Lewis W. Hine studied sociology before moving to New York in 1901 to work at the Ethical Culture School, where he took up photography to enhance his teaching practices
es: Lewis W. Hine estudió sociología antes de trasladarse a Nueva York en 1901 para trabajar en la Escuela de Cultura Ética, donde se aficionó a la fotografía para mejorar sus prácticas docentes.

en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience
es: Como las flores que florecen en lugares inesperados, cada historia se desarrolla con belleza y resistencia

en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience, revealing hidden wonders.
es: Como las flores que florecen en lugares inesperados, cada historia se despliega con belleza y resistencia, revelando maravillas ocultas.

[ctx: Link to a page with information about what the person is working on right now.]
en: Now
es: Ahora

en: Man in hat, standing in front of a building.
es: Hombre con sombrero, de pie delante de un edificio.

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search.]
en: Sorry, but nothing was found. Please try a search with different keywords.
es: Lo siento, no se ha encontrado nada. Por favor, prueba a buscar con otras palabras clave.

en: Mexico City, Mexico
es: Ciudad de México, México

en: Month
es: Mes

en: More posts
es: Más entradas

en: My name is Anna Möller and these are some of my photo projects.
es: Me llamo Anna Möller y estos son algunos de mis proyectos fotográficos.

[ctx: Name of membership package.]
en: Expert
es: Experto

[ctx: Name of membership package.]
en: Single
es: Único

en: New York
es: Nueva York

en: New Zealand
es: Nueva Zelanda

en: Newer Posts
es: Entradas más recientes

en: Next Photo
es: Foto siguiente

en: Older Posts
es: Entradas anteriores

en: Other Posts
es: Otras entradas

en: Our online store.
es: Nuestra tienda online.

en: Our services
es: Nuestros servicios

en: Our small team is a group of driven, detail-oriented people who are passionate about their customers.
es: Nuestro pequeño equipo es un grupo de personas motivadas, orientadas al detalle y apasionadas por sus clientes.

en: Pages
es: Páginas

[ctx: Pattern description]
en: A FAQs section with a FAQ heading and list of questions and answers.
es: Una sección de FAQs con un encabezado de Preguntas Frecuentes y una lista de preguntas y respuestas.

[ctx: Pattern description]
en: A Intro pattern with Short heading, paragraph and image on the left.
es: Un patrón de introducción con encabezado corto, párrafo e imagen a la izquierda.

[ctx: Pattern description]
en: A banner with a short paragraph, and two images displayed in a grid layout.
es: Un banner con un párrafo corto y dos imágenes mostradas en un diseño de cuadrícula.

[ctx: Pattern description]
en: A business homepage pattern.
es: Un patrón de página de inicio empresarial.

[ctx: Pattern description]
en: A call to action featuring product images.
es: Una llamada a la acción con imágenes de productos.

[ctx: Pattern description]
en: A call to action section with links to get the book in different websites.
es: Una sección de llamada a la acción con enlaces para conseguir el libro en diferentes webs.

[ctx: Pattern description]
en: A call to action section with links to get the book in the most popular locations.
es: Una sección de llamada a la acción con enlaces para conseguir el libro en los lugares más populares.

[ctx: Pattern description]
en: A full-width cover banner that can be applied to a page or it can work as a single landing page.
es: Un banner de portada de ancho completo que puede aplicarse a una página o puede funcionar como página de destino única.

[ctx: Pattern description]
en: A full-width cover section with a large background image and an oversized heading.
es: Una sección de portada de ancho completo con una gran imagen de fondo y un encabezado sobredimensionado.

[ctx: Pattern description]
en: A full-width, full-height link in bio section with an image, a paragraph and social links.
es: Un enlace de ancho completo y altura completa en la sección bio con una imagen, un párrafo y enlaces sociales.

[ctx: Pattern description]
en: A grid section with different categories.
es: Una sección cuadriculada con diferentes categorías.

[ctx: Pattern description]
en: A grid section with photos and a link to an Instagram profile.
es: Una sección de cuadrícula con fotos y un enlace a un perfil de Instagram.

[ctx: Pattern description]
en: A grid with videos.
es: Una cuadrícula con vídeos.

[ctx: Pattern description]
en: A header with title and text and three columns that show 3 events with their images and titles.
es: Una cabecera con título y texto y tres columnas que muestran 3 eventos con sus imágenes y títulos.

[ctx: Pattern description]
en: A hero section for the book with a description and pre-order link.
es: Una sección destacada para el libro con una descripción y un enlace de pedido anticipado.

[ctx: Pattern description]
en: A hero with a centered heading, paragraph and button.
es: Una sección destacada con un encabezado, un párrafo y un botón centrados.

[ctx: Pattern description]
en: A hero with a full width image, heading, short paragraph and button.
es: Una sección destacada con una imagen de ancho completo, un encabezamiento, un párrafo corto y un botón.

[ctx: Pattern description]
en: A hero with an overlapped book cover and links.
es: Una sección destacada con una cubierta de libro superpuesta y enlaces.

[ctx: Pattern description]
en: A landing page for the book with a hero section, pre-order links, locations, FAQs and newsletter signup.
es: Una página de destino para el libro con una sección destacada, enlaces para pedidos anticipados, ubicaciones, preguntas frecuentes y suscripción al boletín.

[ctx: Pattern description]
en: A landing page for the event with a hero section, description, FAQs and call to action.
es: Una página de destino para el evento con una sección destacada, descripción, preguntas frecuentes y llamada a la acción.

[ctx: Pattern description]
en: A landing page for the podcast with a hero section, description, logos, grid with videos and newsletter signup.
es: Una página de destino para el podcast con una sección destacada, enlaces para pedidos anticipados, ubicaciones, preguntas frecuentes y suscripción al boletín.

[ctx: Pattern description]
en: A large left-aligned heading with a brand name emphasized in bold.
es: Un encabezado grande alineado a la izquierda con el nombre de la marca resaltado en negrita.

[ctx: Pattern description]
en: A link in bio landing page with a heading, paragraph, links and a full height image.
es: Un enlace en la página de destino de biografía con un encabezado, un párrafo, enlaces y una imagen a toda altura.

[ctx: Pattern description]
en: A link in bio landing page with social links, a profile photo and a brief description.
es: Una página de destino con enlaces sociales, una foto de perfil y una breve descripción.

[ctx: Pattern description]
en: A link post format with a description and an emphasized link for key content.
es: Un formato de publicación de enlace con una descripción y un enlace destacado para el contenido clave.

[ctx: Pattern description]
en: A list of events with call to action.
es: Una lista de eventos con llamada a la acción.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 1 column, with featured image and post date.
es: Una lista de entradas, 1 columna, con imagen destacada y fecha de entrada.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 3 columns, with only featured images.
es: Una lista de entradas, a 3 columnas, sólo con imágenes destacadas.

[ctx: Pattern description]
en: A pattern for a CV/Bio landing page.
es: Un patrón para una página de inicio de CV/Bio.

[ctx: Pattern description]
en: A portfolio homepage pattern.
es: Un patrón de página de inicio de porfolio.

[ctx: Pattern description]
en: A section that can be used as a banner or a landing page to announce an event.
es: Una sección que puede utilizarse como banner o página de destino para anunciar un evento.

[ctx: Pattern description]
en: A section with overlapping images, and a description.
es: Una sección con imágenes superpuestas y una descripción.

[ctx: Pattern description]
en: A section with specified dates and times for an event.
es: Una sección con fechas y horas especificadas para un evento.

[ctx: Pattern description]
en: A section with three columns and two rows, each containing a testimonial and citation.
es: Una sección con tres columnas y dos filas, cada una de las cuales contiene una recomendación y una cita.

[ctx: Pattern description]
en: A shop homepage pattern.
es: Un patrón de página de inicio de tienda.

[ctx: Pattern description]
en: A subscriber-only section highlighting exclusive services and offerings.
es: Una sección sólo para suscriptores en la que se destacan servicios y ofertas exclusivos.

[ctx: Pattern description]
en: A testimonial with a large image on the right.
es: Una recomendación con una imagen grande a la derecha.

[ctx: Pattern description]
en: A three-column boxed pricing table designed to showcase services, descriptions, and pricing options.
es: Una tabla de precios en recuadro de tres columnas diseñada para mostrar servicios, descripciones y opciones de precios.

[ctx: Pattern description]
en: A two-column section with a heading and paragraph on the left, and an image on the right.
es: Una sección a dos columnas con un encabezamiento y un párrafo a la izquierda, y una imagen a la derecha.

[ctx: Pattern description]
en: An audio post format with an image, title, audio player, and description.
es: Un formato de entrada de audio con una imagen, un título, un reproductor de audio y una descripción.

[ctx: Pattern description]
en: Banner with book description and accompanying image for promotion.
es: Banner con descripción del libro e imagen adjunta para promoción.

[ctx: Pattern description]
en: Centered contact section with a prominent message and social media links.
es: Sección de contacto centrada con un mensaje destacado y enlaces a redes sociales.

[ctx: Pattern description]
en: Comments area with comments list, pagination, and comment form.
es: Área de comentarios con lista de comentarios, paginación y formulario de comentarios.

[ctx: Pattern description]
en: Contact section with a location address, a directions link, and an image of the location.
es: Sección de contacto con la dirección del lugar, un enlace para saber cómo llegar y una imagen del lugar.

[ctx: Pattern description]
en: Contact section with social media links, email, and multiple location details.
es: Sección de contacto con enlaces a redes sociales, correo electrónico y detalles de varias ubicaciones.

[ctx: Pattern description]
en: Display team photos in a services section with grid layout.
es: Muestra las fotos del equipo en una sección de servicios con diseño de cuadrícula.

[ctx: Pattern description]
en: Displays a list of posts with title and date.
es: Muestra una lista de entradas con título y fecha.

[ctx: Pattern description]
en: Footer columns with logo, title, tagline and links.
es: Columnas a pie de página con logotipo, título, descripción corta y enlaces.

[ctx: Pattern description]
en: Footer columns with title, tagline and links.
es: Pie de página con columnas con título, descripción corta y enlaces.

[ctx: Pattern description]
en: Footer with centered site title and social links.
es: Pie de página con el título del sitio centrado y enlaces sociales.

[ctx: Pattern description]
en: Footer with centered site title and tagline.
es: Pie de página con el título del sitio centrado y el descripción corta.

[ctx: Pattern description]
en: Footer with large site title and newsletter signup.
es: Pie de página con título grande del sitio e inscripción al boletín.

[ctx: Pattern description]
en: Header with centered site title and navigation.
es: Cabecera con el título del sitio y la navegación centrados.

[ctx: Pattern description]
en: Header with large site title and right-aligned navigation.
es: Cabecera con título grande del sitio y navegación alineada a la derecha.

[ctx: Pattern description]
en: Header with site title and navigation in columns.
es: Cabecera con título del sitio y navegación en columnas.

[ctx: Pattern description]
en: Header with site title and navigation.
es: Cabecera con título del sitio y navegación.

[ctx: Pattern description]
en: Hidden heading for the home page and index template.
es: Encabezado oculto para la página de inicio y la plantilla de índice.

[ctx: Pattern description]
en: Large heading with a search form for quick navigation.
es: Encabezado grande con un formulario de búsqueda para una navegación rápida.

[ctx: Pattern description]
en: Next and previous post links.
es: Enlaces a las entradas siguiente y anterior.

[ctx: Pattern description]
en: Pricing section with two columns, pricing plan, description, and call-to-action buttons.
es: Sección de precios con dos columnas, plan de precios, descripción y botones de llamada a la acción.

[ctx: Pattern description]
en: Prints the name of the post format with the help of the Block Bindings API.
es: Imprime el nombre del formato de entrada con ayuda de la API de enlaces de bloque.

[ctx: Pattern description]
en: RSVP for an upcoming event with a cover image and event details.
es: SRC (RSVP) para un próximo evento con una imagen de portada y detalles del evento.

[ctx: Pattern description]
en: Showcasing the podcast's clients with a heading and a series of client logos.
es: Muestra los clientes del podcast con un encabezado y una serie de logotipos de clientes.

[ctx: Pattern description]
en: Three columns with images and text to showcase services.
es: Tres columnas con imágenes y texto para mostrar los servicios.

[ctx: Pattern description]
en: Two columns with testimonials and avatars.
es: Dos columnas con testimonios y avatares.

[ctx: Pattern description]
en: Vertical Header with site title and navigation
es: Cabecera vertical con título del sitio y navegación

[ctx: Pattern placeholder text with link.]
en: Lecture by <a href="#">Prof. Fiona Presley</a>
es: Conferencia de <a href="#">Prof. Fiona Presley</a>

[ctx: Pattern placeholder text with link.]
en: Outside Europe? View <a href="#" rel="nofollow">international editions</a>.
es: ¿Estás fuera de Europa? Ver las <a href="#" rel="nofollow">ediciones internacionales</a>.

[ctx: Pattern placeholder text.]
en: I’m Nora, a dedicated public interest attorney based in Denver. I’m a graduate of Stanford University.
es: Soy Nora, una dedicada abogada de servicio público residente en Denver. Soy licenciada por la Universidad de Stanford.

[ctx: Pattern placeholder text.]
en: My name is Nora Winslow Keene, and I’m a committed public interest attorney. Living in Denver, Colorado, I’ve spent years championing the rights of underrepresented workers. A graduate of Stanford University, I played a key role in securing critical protections for agricultural laborers, ensuring better wages and access to healthcare. My work has focused on advocating for environmental justice and improving the quality of life for rural communities. Every case I take on is driven by the belief that everyone deserves dignity and fair treatment in the workplace.
es: Me llamo Nora Winslow Keene y soy una abogada comprometida con el interés general. Vivo en Denver, Colorado, y llevo años defendiendo los derechos de los trabajadores infrarepresentados. Licenciada por la Universidad de Stanford, desempeñé un papel clave en la consecución de protecciones fundamentales para los trabajadores agrícolas, garantizando mejores salarios y acceso a la asistencia sanitaria. Mi trabajo se ha centrado en defender la justicia medioambiental y mejorar la calidad de vida de las comunidades rurales. Todos los casos que asumo están impulsados por la creencia de que todo el mundo merece dignidad y un trato justo en el lugar de trabajo.

[ctx: Pattern placeholder text.]
en: This exquisite compilation showcases a diverse array of photographs that capture the essence of different eras and cultures, reflecting the unique styles and perspectives of each artist. Fleckenstein’s evocative imagery, Strand’s groundbreaking modernist approach, and Kōno’s meticulous documentation of Japanese life come together in a harmonious blend that celebrates the art of photography. Each image in “The Stories Book” is accompanied by insightful commentary, providing historical context and revealing the stories behind the photographs. This collection is not only a visual feast but also a tribute to the power of photography to preserve and narrate the multifaceted experiences of humanity.
es: Esta exquisita recopilación muestra un conjunto diverso de fotografías que captan la esencia de distintas épocas y culturas, reflejando los estilos y perspectivas únicos de cada artista. Las evocadoras imágenes de Fleckenstein, el innovador enfoque modernista de Strand y la meticulosa documentación de la vida japonesa de Kōno se unen en una armoniosa mezcla que celebra el arte de la fotografía. Cada imagen de «El libro de las historias» va acompañada de un comentario perspicaz, que proporciona un contexto histórico y revela las historias que hay detrás de las fotografías. Esta colección no es sólo un festín visual, sino también un tributo al poder de la fotografía para preservar y narrar las polifacéticas experiencias de la humanidad.

[ctx: Pattern placeholder text.]
en: We're %s, our mission is to deliver exquisite flower arrangements that not only adorn living spaces but also inspire a deeper appreciation for natural beauty.
es: Somos %s, nuestra misión es ofrecer exquisitos arreglos florales que no sólo adornen los espacios vitales, sino que también inspiren un aprecio más profundo por la belleza natural.

[ctx: Pattern title]
en: 2 columns with avatar
es: 2 columnas con avatar

[ctx: Pattern title]
en: 3 column layout with 6 testimonials
es: Diseño en 3 columnas con 6 recomendaciones

[ctx: Pattern title]
en: Archive for the right-aligned blog
es: Archivo del blog alineado a la derecha

[ctx: Pattern title]
en: Audio format
es: Formato de audio

[ctx: Pattern title]
en: Banner with book description
es: Banner con la descripción del libro

[ctx: Pattern title]
en: Banner with description and images grid
es: Banner con descripción y cuadrícula de imágenes

[ctx: Pattern title]
en: Business homepage
es: Página de inicio empresarial

[ctx: Pattern title]
en: CV/bio
es: CV/biografía

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with book links
es: Llamada a la acción con enlaces a libros

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with grid layout with products and link
es: Llamada a la acción con diseño de cuadrícula con productos y enlace

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with locations
es: Llamada a la acción con localizaciones

[ctx: Pattern title]
en: Centered footer
es: Pie de página centrado

[ctx: Pattern title]
en: Centered footer with social links
es: Pie de página centrado con enlaces a redes sociales

[ctx: Pattern title]
en: Centered header
es: Cabecera centrada

[ctx: Pattern title]
en: Centered heading
es: Encabezamiento centrado

[ctx: Pattern title]
en: Centered link and social links
es: Enlace centrado y enlaces sociales

[ctx: Pattern title]
en: Coming soon
es: Próximamente

[ctx: Pattern title]
en: Comments
es: Comentarios

[ctx: Pattern title]
en: Contact location and link
es: Localización y enlace de contacto

[ctx: Pattern title]
en: Contact, info and locations
es: Contacto, información y localización

[ctx: Pattern title]
en: Cover with big heading
es: Portada con encabezado grande

[ctx: Pattern title]
en: Event RSVP
es: RSVP en el evento

[ctx: Pattern title]
en: Event schedule
es: Programa de eventos

[ctx: Pattern title]
en: Events list
es: Lista de eventos

[ctx: Pattern title]
en: Events, 3 columns with event images and titles
es: Eventos, 3 columnas con imágenes y títulos de los eventos

[ctx: Pattern title]
en: Footer
es: Pie

[ctx: Pattern title]
en: Footer with columns
es: Pie de página con columnas

[ctx: Pattern title]
en: Footer with newsletter signup
es: Pie de página con suscripción al boletín

[ctx: Pattern title]
en: Grid with categories
es: Cuadrícula con categorías

[ctx: Pattern title]
en: Grid with videos
es: Cuadrícula con vídeos

[ctx: Pattern title]
en: Header
es: Cabecera

[ctx: Pattern title]
en: Header with columns
es: Cabecera con columnas

[ctx: Pattern title]
en: Header with large title
es: Cabecera con título grande

[ctx: Pattern title]
en: Heading and paragraph with image on the right
es: Encabezado y párrafo con imagen a la derecha

[ctx: Pattern title]
en: Heading and search form
es: Encabezado y formulario de búsqueda

[ctx: Pattern title]
en: Hero book
es: Sección destacada para libro

[ctx: Pattern title]
en: Hero podcast
es: Sección destacada de podcast

[ctx: Pattern title]
en: Hero, full width image
es: Sección destacada, imagen a ancho completo

[ctx: Pattern title]
en: Hero, overlapped book cover with links
es: Sección destacada, cubierta de libro superpuesta con enlaces

[ctx: Pattern title]
en: Hidden blog heading
es: Encabezado oculto del blog

[ctx: Pattern title]
en: Homepage for right-aligned blog
es: Página de inicio para blog alineado a la derecha

[ctx: Pattern title]
en: Instagram grid
es: Cuadrícula de Instagram

[ctx: Pattern title]
en: Intro with left-aligned description
es: Intro con descripción alineada a la izquierda

[ctx: Pattern title]
en: Landing page for book
es: Página de destinio del libro

[ctx: Pattern title]
en: Landing page for event
es: Página de destino para el evento

[ctx: Pattern title]
en: Landing page for podcast
es: Página de destino para podcast

[ctx: Pattern title]
en: Link format
es: Formato del enlace

[ctx: Pattern title]
en: Link in bio heading, paragraph, links and full-height image
es: Enlace en encabezado de la bio, párrafo, enlaces e imagen a toda altura

[ctx: Pattern title]
en: Link in bio with profile, links and wide margins
es: Enlace en bio con perfil, enlaces y márgenes amplios

[ctx: Pattern title]
en: Link in bio with tight margins
es: Enlace en bio con márgenes estrechos

[ctx: Pattern title]
en: List of posts, 1 column
es: Lista de entradas, 1 columna

[ctx: Pattern title]
en: Logos
es: Logotipos

[ctx: Pattern title]
en: More posts
es: Más entradas

[ctx: Pattern title]
en: News blog archive
es: Archivo de blog de noticias

[ctx: Pattern title]
en: News blog home
es: Página de inicio de blog de noticias

[ctx: Pattern title]
en: News blog query loop
es: Bucle de consulta del blog de noticias

[ctx: Pattern title]
en: News blog search results
es: Resultados de la búsqueda en blogs de noticias

[ctx: Pattern title]
en: News blog single post with sidebar
es: Entrada simple de blog de noticias con barrra latertal

[ctx: Pattern title]
en: News blog with featured posts grid
es: Blog de noticias con cuadrícula de entradas destacadas

[ctx: Pattern title]
en: News blog with sidebar
es: Blog de noticias con barra lateral

[ctx: Pattern title]
en: Newsletter sign-up
es: Suscripción al boletín de noticias

[ctx: Pattern title]
en: Offset post without featured image
es: Post desplazado sin imagen destacada

[ctx: Pattern title]
en: Overlapping images and paragraph on right
es: Imágenes superpuestas y párrafo a la derecha

[ctx: Pattern title]
en: Page template for the right-aligned blog
es: Plantilla de página para el blog alineado a la derecha

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog archive
es: Archivo de foto blog

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog home
es: Inicio de foto blog

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog page
es: Página del foto blog

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog posts
es: Entradas de foto blog

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog search results
es: Resultados de la búsqueda en el foto blog

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog single post
es: Entrada única de foto blog

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio homepage
es: Página de inicio de porfolio

[ctx: Pattern title]
en: Post format name
es: Nombre del formato de publicación

[ctx: Pattern title]
en: Post navigation
es: Navegación de entradas

[ctx: Pattern title]
en: Post with left-aligned content
es: Entrada con contenido alineado a la izquierda

[ctx: Pattern title]
en: Poster-like section
es: Sección tipo póster

[ctx: Pattern title]
en: Pricing, 2 columns
es: Precios, 2 columnas

[ctx: Pattern title]
en: Pricing, 3 columns
es: Precios, 3 columnas

[ctx: Pattern title]
en: Review with large image on right
es: Revisión con imagen grande a la derecha

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned blog, 404
es: Blog alineado a la derecha, 404

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned blog, search
es: Blog alineado a la derecha, búsqueda

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned posts
es: Entradas alineadas a la derecha

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned single post
es: Entrada única alineada a la derecha

[ctx: Pattern title]
en: Search
es: Buscar

[ctx: Pattern title]
en: Services, 3 columns
es: Servicios, 3 columnas

[ctx: Pattern title]
en: Services, subscriber only section
es: Servicios, sección sólo para abonados

[ctx: Pattern title]
en: Services, team photos
es: Servicios, fotos del equipo

[ctx: Pattern title]
en: Shop homepage
es: Página de inicio de la tienda

[ctx: Pattern title]
en: Short heading and paragraph and image on the left
es: Encabezado corto y párrafo con imagen a la izquierda

[ctx: Pattern title]
en: Sidebar
es: Barra lateral

[ctx: Pattern title]
en: Text-only blog, archive
es: Blog sólo texto, archivo

[ctx: Pattern title]
en: Text-only blog, home
es: Blog de sólo texto, inicio

[ctx: Pattern title]
en: Text-only blog, posts
es: Blog de sólo texto, entradas

[ctx: Pattern title]
en: Text-only blog, search
es: Blog de sólo texto, búsqueda

[ctx: Pattern title]
en: Text-only blog, single post
es: Blog de sólo texto, entrada única

[ctx: Pattern title]
en: Vertical header
es: Cabecera vertical

[ctx: Pattern title]
en: Written by
es: Escrito por

en: Patterns
es: Patrones

[ctx: Phone number.]
en: +1 555 349 1806
es: +34 111 222 333

en: Photo of a field full of flowers, a blue sky and a tree.
es: Foto de un campo lleno de flores, un cielo azul y un árbol.

en: Photo of a woman worker.
es: Foto de una trabajadora.

en: Photography close up of a red flower.
es: Primer plano fotográfico de una flor roja.

en: Picture of a historical building in ruins.
es: Imagen de un edificio histórico en ruinas.

en: Picture of a person typing on a typewriter.
es: Imagen de una persona tecleando en una máquina de escribir.

[ctx: Placeholder heading in four languages.]
en: “Stories, <span lang="es">historias</span>, <span lang="uk">iсторії</span>, <span lang="el">iστορίες</span>”
es: «Stories, <span lang="es">historias</span>, <span lang="uk">iсторії</span>, <span lang="el">iστορίες</span>»

[ctx: Podcast description]
en: Storytelling, expert analysis, and vivid descriptions. The Stories Podcast brings history to life, making it accessible and engaging for a global audience.
es: Narración de historias, análisis de expertos y descripciones vívidas. El Podcast Historias da vida a la historia, haciéndola accesible y atractiva para un público global.

en: Portrait of a nurse
es: Retrato de una enfermera

en: Portrait of an African Woman dressed in traditional costume, wearing decorative jewelry.
es: Retrato de una mujer africana vestida con trajes tradicionales y joyas decorativas.

en: Post formats
es: Formatos de entrada

en: Post navigation
es: Navegación de entradas

[ctx: Prefix before one or more categories. The categories are displayed in a separate block on the next line.]
en: Categories:
es: Categorías:

[ctx: Prefix before one or more tags. The tags are displayed in a separate block on the next line.]
en: Tagged:
es: Etiquetado:

[ctx: Prefix before the author name. The post author name is displayed in a separate block on the next line.]
en: Posted by
es: Publicado por

[ctx: Prefix before the author name. The post author name is displayed in a separate block.]
en: Written by
es: Escrito por

[ctx: Prefix before the author name. The post author name is displayed in a separate block.]
en: by
es: por

[ctx: Prefix before the post date block.]
en: Published on
es: Publicado el

en: Previous Photo
es: Foto anterior

en: Pricing
es: Precios

en: Profile portrait of a native person.
es: Retrato de perfil de una persona nativa.

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: Are signed copies available?
es: ¿Hay ejemplares firmados disponibles?

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: How much does The Stories Book cost?
es: ¿Cuánto cuesta El libro de las historias?

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: What is The Stories Book about?
es: ¿De qué trata El libro de las historias?

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: When will The Stories Book be released?
es: ¿Cuándo saldrá a la venta El libro de las historias?

en: Receive our articles in your inbox.
es: Recibe nuestros artículos en tu bandeja de entrada.

[ctx: Sample description for banner with flower.]
en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience, revealing hidden wonders.
es: Como las flores que florecen en lugares inesperados, cada historia se despliega con belleza y resistencia, revelando maravillas ocultas.

[ctx: Sample hero button]
en: Learn More
es: Más información

[ctx: Sample hero heading]
en: Tell your story
es: Cuenta tu historia

[ctx: Sample hero paragraph]
en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience, revealing hidden wonders.
es: Como las flores que florecen en lugares inesperados, cada historia se despliega con belleza y resistencia, revelando maravillas ocultas.

[ctx: Sample testimonial.]
en: “Amazing quality and care. I love all your products.”
es: «Calidad y atención increíbles. Me encantan todos vuestros productos».

[ctx: Sample testimonial.]
en: “Superb product and customer service!”
es: «¡Producto y servicio al cliente magníficos!»

[ctx: Search form label.]
en: Search
es: Buscar

[ctx: Search input field placeholder text.]
en: Type here...
es: Escribe aquí...

en: Shop
es: Tienda

en: Shop now
es: Comprar ahora

en: Sign up to get daily stories
es: Regístrate para recibir historias diariamente

en: Smartphones capturing a scenic wildflower meadow with trees
es: Teléfonos captando un prado pintoresco de flores silvestres con árboles

en: Social media
es: Redes sociales

en: Something great is coming soon
es: Pronto llegará algo grande

[ctx: Space size name]
en: Large
es: Grande

[ctx: Space size name]
en: Regular
es: Normal

[ctx: Space size name]
en: Small
es: Pequeño

[ctx: Space size name]
en: Tiny
es: Diminuta

[ctx: Space size name]
en: X-Large
es: X-grande

[ctx: Space size name]
en: X-Small
es: X-pequeño

[ctx: Space size name]
en: XX-Large
es: XX Grande

en: Starting at%s/month
es: A partir de %s/mes

en: Stories
es: Historias

[ctx: Style variation name]
en: Afternoon
es: Tarde

[ctx: Style variation name]
en: Annotation
es: Notas

[ctx: Style variation name]
en: Display
es: Decorativo

[ctx: Style variation name]
en: Dusk
es: Atardecer

[ctx: Style variation name]
en: Evening
es: Tarde

[ctx: Style variation name]
en: Midnight
es: Medianoche

[ctx: Style variation name]
en: Morning
es: Mañana

[ctx: Style variation name]
en: Noon
es: Mediodía

[ctx: Style variation name]
en: Pill shaped
es: Forma de píldora

[ctx: Style variation name]
en: Style 1
es: Estilo 1

[ctx: Style variation name]
en: Style 2
es: Estilo 2

[ctx: Style variation name]
en: Style 3
es: Estilo 3

[ctx: Style variation name]
en: Style 4
es: Estilo 4

[ctx: Style variation name]
en: Style 5
es: Estilo 5

[ctx: Style variation name]
en: Subtitle
es: Subtítulo

[ctx: Style variation name]
en: Sunrise
es: Amanecer

[ctx: Style variation name]
en: Twilight
es: Crepúsculo

en: Subscribe
es: Suscríbete

en: Subscribe on your favorite platform
es: Suscríbete en tu plataforma favorita

en: Subscribe to get notified when our website is ready.
es: Suscríbete para que te avisemos cuando nuestro sitio web esté listo.

en: Subscribe to get unlimited access
es: Suscríbete para tener acceso ilimitado

en: Sunflowers
es: Girasoles

en: Switzerland
es: Suiza

en: Tailored to your needs
es: A la medida de tus necesidades

en: Tell your story
es: Cuenta tu historia

[ctx: Template part name]
en: Footer
es: Pie de página

[ctx: Template part name]
en: Footer Columns
es: Columnas del pie de página

[ctx: Template part name]
en: Footer Newsletter
es: Boletín en pie de página

[ctx: Template part name]
en: Header
es: Cabecera

[ctx: Template part name]
en: Header with large title
es: Cabecera con título grande

[ctx: Template part name]
en: Sidebar
es: Barra lateral

[ctx: Template part name]
en: Vertical Header
es: Cabecera vertical

[ctx: Testimonial heading.]
en: What people are saying
es: Lo que dice la gente

[ctx: Testimonial section heading.]
en: What people are saying
es: Lo que dice la gente

en: The Acropolis of Athens.
es: La Acrópolis de Atenas.

en: The Latest
es: Lo último

en: The Stories Book will be available from these international retailers.
es: El libro de historias estará disponible en estos distribuidores internacionales.

en: The Stories Book, a fine collection of moments in time featuring photographs from Louis Fleckenstein, Paul Strand and Asahachi Kōno, is available for pre-order
es: El Libro de las historias, una excelente colección de momentos en el tiempo con fotografías de Louis Fleckenstein, Paul Strand y Asahachi Kōno, está disponible para pedido anticipado.

en: The Stories Podcast
es: El Podcast Historias

en: The Stories Podcast is sponsored by
es: El Podcast Historias está patrocinado por

en: The business location
es: La ubicación de la empresa

en: Themes
es: Temas

en: These are some of the upcoming events
es: Estos son algunos de los próximos acontecimientos

en: These are some of the upcoming events.
es: Estos son algunos de los próximos acontecimientos.

en: Things you didn’t know about the deep ocean
es: Cosas que no sabías sobre las profundidades oceánicas

en: This immersive event celebrates the universal human experience through the lenses of history and ancestry, featuring a diverse array of photographers whose works capture the essence of different cultures and historical moments.
es: Este evento inmersivo celebra la experiencia humana universal a través de las lentes de la historia y la ascendencia, presentando una diversa gama de fotógrafos cuyas obras captan la esencia de diferentes culturas y momentos históricos.

en: Thornville, OH, USA
es: Thornville, OH, EE.UU.

en: Top Categories
es: Categorías principales

en: Twenty Twenty-Five emphasizes simplicity and adaptability. It offers flexible design options, supported by a variety of patterns for different page types, such as services and landing pages, making it ideal for building personal blogs, professional portfolios, online magazines, or business websites. Its templates cater to various blog styles, from text-focused to image-heavy layouts. Additionally, it supports international typography and diverse color palettes, ensuring accessibility and customization for users worldwide.
es: Twenty Twenty-Five hace hincapié en la sencillez y la adaptabilidad. Ofrece opciones de diseño flexibles, respaldados por una variedad de patrones para distintos tipos de páginas, como páginas de servicios y de destino, por lo que es ideal para crear blogs personales, porfolios profesionales, revistas digitales o sitios web empresariales. Sus plantillas se adaptan a varios estilos de blog, desde diseños centrados en el texto a otros con muchas imágenes. Además, admite tipografía internacional y diversas paletas de colores, lo que garantiza la accesibilidad y personalización para usuarios de todo el mundo.

en: United Kingdom
es: Reino Unido

en: United States
es: Estados Unidos

en: Upcoming events
es: Próximos eventos

en: View of the deep ocean.
es: Vista de las profundidades oceánicas.

en: View plans
es: Ver planes

en: Visit us at 123 Example St. Manhattan, NY 10300, United States
es: Visítanos en el Paseo del Prado s/n. 28014 Madrid, España

en: What are you looking for?
es: ¿Qué estás buscando?

en: Woman on beach, splashing water.
es: Mujer en la playa, chapoteando en el agua.

en: Written by
es: Escrito por

en: email@example.com
es: correoelectronico@ejemplo.com

en: example@example.com
es: ejemplo@ejemplo.com

en: https://wordpress.org
es: https://es.wordpress.org

[ctx: image description]
en: Small totara tree on ridge above Long Point
es: Pequeña totara en la cresta sobre Long Point

en: in
es: en

en: the WordPress team
es: el equipo de WordPress
